İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Chihuahua Köpeğiniz İçin Bakım Tavsiyeleri

Chihuahua Köpeğiniz İçin Bakım Tavsiyeleri başlıklı yazımızda size bu konuda yardımcı olacak önemli ipuçlarını bulabilirsiniz. Köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmesi için size yardımcı olacaktır.

Chihuahua Köpeğiniz İçin Bakım Tavsiyeleri Nedir?

Chihuahua özel bir ırktır, Ev için dünyanın en uygun ırklarından biridir. Her farklı ırk gibi bu köpeklerde’de dikkat etmeniz gereken bakım koşulları vardır.

1-Öncelikle evde küçük çocuklar var ise ufak ve narin bir köpekler nasıl oynamaları gerektiği onlara anlatılmalıdır. Aksi halde köpekte yaralanmalar ve incilmeler olabilir.

2-Diş Çıkarma dönemimde Chihuahua yavrusu zayıf düşebilir bu dönem gelmeden önce mutlaka kalsiyum içeren yiyecek takviyeleri verilmedir.

3-Hipoglisemi düşük kan şekeri bu ırkın yavrularında görülen genel sorunlardan biridir. Nedeni ise uzun aralıklarla yiyecek verilmesidir. Yavru Chihuahua‘nın önünde her zaman yiyecek ve temiz su bulunmalıdır. En az 4 ay bu şekilde beslenmelidir.

4-Yavrulara çok aşırı egzersiz yaptırılmamalıdır.Narin olan eklem yerleri çok zorlanırsa kıkırdak ve eklem sorunları oluşabilir.

5-50 cdm ve daha yüksekten atlarlarsa yetişkin bile olsalar ayak ve diz sorunlarına neden olabilir.

6-Sıcak ve soğuk toleransları iyi olmadığı için sıcak havalarda sabaj ve akşam serinlikte,soğuk havalarda ise köpek kıyafetleri ile dışarıya çıkarılmalıdır.

7-Chihuahua kaçış sanatçıları olduğu için mutlaka dışarda dolaştırırken tasmalı olmalıdır. Çok çevik ve hızlı bir köpek olduğu için anında ortadan kaybolabilir.

8-Uzun tırnaklar ve bakımsız tüyler bu ırkta sağlık sorunu yaratabilir. Bu nedenle tırnaklarını düzenli kesmeli,ve günlük bakımını yapmalısınız.

9-Kullaklarında uzayan tüylerin boyu fazla ise bunlar alınmalıdır aksi halde bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir.

10-Ayaklarının altı kontrol edilmelidir. Bazen kesikler ve yaralar olabilir. Ayrıca uzun tüylü olanlarda ayak tüyleri çok uzamışsa üzerine bastıkça derisini çeker ve deride tahrişe neden olur.

11-Yemek kablarını paslanmaz çelik kullanırsanız bakteri oluşumunu engelleyerek köpeğinizn sağlığını korumuş olursunuz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir