İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Chihuahua

Chihuahua ülkemizde bilinen adıyla şivava dünyanın en sevimli sahibine tapan herkesin sahip olmak isteyeceği bir köpektir. Bu köpeğe sahip olan kişilerin söylediği tek şey onu bırakıp işe gidemiyorum kelimesidir.

Dünyada tespit edilen en küçük köpek bu ırka aittir. Zaten adı’da çanta köpeğidir.Bu ismin verilmesinin nedeni zengin bayanlar ırkı gezmeye giderken çantalarında taşımalarıdır.

Çokr akıllı ve çeviktirler ve olumlu yöntemler (ödül ve sevgi) kullanılarak eğitime uygundurlar. Sert davranışlarınız onun piskolojisini bozacağı için eğitimde sabırlı olmak gereklidir. Chihuahua’lar ayrıca aşırı şımartılırsa inatçı özellikleri ortaya çıkar bu nedenle dur kelimesini öğretmek gereklidir.

Chihuahua(şivava) Köpek Irkının Özellikleri

Aşağıda ırka ait tüm özelikleri alt başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kişiliği

Chihuahua(şivava) süprizler ile dolu bir kişiliğe sahiptir.Anlık yada günlük olarak sizi çok fazla şaşırtabilir.Bu yapısı onu vazgeçilmez yapar.kesinlikle çok eğlenceli bir köpektir.İlk olarak yavru aldığınız andan itibaren önce sizden korkar çünkü tanıdığı değilsinizdir.2 gün geçer artık ne siz onsuz yapabilirsiniz nede o sizsiz yapabilir. Nereye giderseniz gidin sizi takip eder.

Chihuahua
Chihuahua

Çok zeki bir ırktır hemen her şeyi öğrenir. Sürekli evde serbest dolaşmayı çok sever sizi gölge gibi takip eder. Şayet onu bir tel bariyerli bir alanda belli zamanlarda tutmak isterseniz üstünü mutlaka kapatın tırmanmayı aynı gün öğrenir ve kaçar. Direk neredeyseniz yanınıza koşar.

Kendine göre prensipleri vardır ve onları kesinlikle bozmaz. Örnek olarak salonda diğer odaya giderken bir sandalyenin altından geçip gitmeye karar vermişse sandalye yolu uzatsa bile mutlaka her seferinde onu altından geçerek gider. Bir kez bu ırkla tanışan hayatı boyumca bir daha başka köpek besleyemez evde beslenecek en iyi ırktır.

Amerika’yapılan bilimsel araştırmalarda bu ırk dünyanın en iyi 10 bekçi köpeği arasındadır. Bunun neden caydırıcılıktan çok herhangi bir tehlikede karşıdaki kim olursa olsun havlayarak herkesi uyarır mahalleyi ayağa kaldırır ve tehlikeye saldırır. Çok küçük olduğu için hep kaybeden kendisi olur.

Sahininin kucağındaki bir şivava’yı sakın sevmeye kalkışmayın.Sahibini korumak için kesinlikle sizi ısıracaktır ve bu çok canınızı yakabilir.

Bedensel Özellikleri

1923’ün orijinal standard belirlendikten sonra genel Chihuahua’nın görünümü günümüze kadar aynı kaldı.Zarif, uyanık,hızlı hareket eden şımarık bu küçük köpek; kompakt ve terrier benzeri niteliklere sahiptir.

Ortalama yaşam süresi: 12–20 yıl
Boy: 15–23 cm
Ağırlık: 1,5–3 kg
Renk: Beyaz,Çikolata Rengi,Krem Rengi,Siyah,Fawn,Altın Rengi,Blue

Ciddi anlamda küçük köpeklerdir. Sivri uçlu, kulakları, büyük gözleri ve kubbeli bir kafatasları vardır. Düz, parlak tüyleri çok çeşitli renklerde olabilir. Uzun veya kısa tüylü çeşitleri vardır.

Tarihi

Cinsin kökeni üzerine yapılan araştırmalarda, birçok yerde Chihuahua benzeri köpek figürleri Çin, Mısır, Avrupa, Malta, Meksika dahil bir çok yerde görülmüştür. Bir çok sanat eserinde bu ırka benzeyen köpeklere raslanmıştır.

Chihuahua
Chihuahua


Sistine Şapeli’nde 1400’lü yılların Botticelli tablosu dahi bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Chihuahua 1800’lerin ortalarında Amerikalıların bu Meksika’daki köpekleri almaya başlamasıyla gitmiştir. Birçoğu M eksikanın Chihuahua bölgesinden satın alınmıştır.


Maxwell Riddle, This Is the Chihuahua‘ kitabında da şöyle yazar: “Kökeni ne olursa olsun, modern Chihuahua tamamen Amerikan bir köpektir. Amerikan standardı dünya çapındadır ve Muhtemelen dünyadaki her kayıtlı Chihuahua, saf Amerikan kanı taşımaktadır.